Zubný kaz
Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré vzniká pri dlhodobom pôsobení baktérií na povrch zuba. V dôsledku prítomností baktérií a ich metabolizmu klesá pH, teda prostredie je kyslejšie. Keď sa zub nachádza v kyslom prostredí dlhodobo alebo veľmi často, začne sa mu “rozpúšťať” – demineralizovať sklovina. Ak nezabezpečíme jej remineralizáciu (ideálne umytím zubov a dostatočným časom medzi jedlami), rozpúšťanie pokračuje, až sa do skloviny dostanú baktérie. Cez sklovinu sa dostanú do dentínu zuba. V tomto štádiu kaz vôbec necítime a tým je zradný – máme kaz, ale netušíme o ňom.
Šíri sa ďalej a ako pokračuje v zube smerom k zubnej dreni, pomaly ho začíname cítiť. V tomto štádiu môžeme cítiť citlivosť na studené alebo sladké. Bolesť však utíchne vtedy, keď odoznie podnet. Jediným riešením je odstrániť zubný kaz a zub zaplombovať.
Ak tak neurobíme a kaz už je veľmi blízko pri zubnej dreni, zubná dreň sa začne príliš prekrvovať a vznikne hyperémia pulpy – dreň ešte nie je zapálená, ale má od toho len krôčik. V tomto štádiu zub reaguje prehnane, teda bolesť na tepelné podnety trvá ešte chvíľu potom, čo prestane podnet pôsobiť. Zväčša neviete povedať, ktorý zub vás pobolieva, neviete lokalizovať bolesť.
Riešením aj v tomto štádiu je odstránenie kazu a zaplombovanie zuba a ešte je šanca, že sa zubná dreň ukľudní a nebude potrebné endodontické ošetrenie.
Zápal zubnej drene – pulpitída
Ak však kaz stále neodstránime, zubná dreň sa zapáli a my pociťujeme silnú bolesť zuba. Bolesť je spontánna – vzniká bez príčiny, veľmi často večer a v noci. Bolesť býva záchvatovitá s rôzne dlhými obdobiami kľudu. Má vystreľujúci charakter a môže vyžarovať do oka, ucha, či ramena. Kvôli anatómii zuba na ňu málo zaberajú analgetiká. Krátku úľavu môže priniesť chladenie ľadovým obkladom zvonka, či studenou vodou v ústach.
Riešením a liečbou problému je endodontické ošetrenie – mechanické prečistenie dreňovej komory a všetkých koreňových kanálikov, ich dezinfekcia a hermetické uzatvorenie. U nás prebieha toto ošetrenie pod mikroskopom, aby sme mali istotu kvalitného prečistenia a presného zaplnenia. Len tak sa dá zabezpečiť, že vás zub prestane trápiť.
V skratke by sa dalo povedať, že zubný kaz nebolí, až kým sa nepriblíži k zubnej dreni. Od momentu, kedy zubný kaz začneme cítiť, klesá šanca, že nám ostane živý zub. Čím viac odkladáme návštevu zubára, tým je šanca menšia.
Ďalšou možnosťou, ako môže vzniknúť zápal zubnej drene, je cez koreň zuba a to cestou z hlbokého parodontálneho vačku. Čiže cestou zapáleného ďasna, následne zapáleného parodontu, keď infekcia postupuje stále hlbšie pozdĺž koreňa zuba. Cez otvor na konci koreňa sa dostane do zuba a spôsobí v ňom infekciu. Liečba je rovnaká ako pri pulpitíde spôsobenej zubným kazom, len bude potrebné liečiť aj zápal parodontu.
Najlepšou prevenciou bolesti zubov je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok, kde uvidíme možné zubné kazy aj vtedy, ak o nich ešte neviete. Ak máte záujem o prehliadku, v Schill Dental Clinic dostanete termín do 24 hodín, ak máte bolesť, tak hneď.