Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Čistenie kanálikovPrevenciaZubné kazy

Ako ústne zdravie vplýva na to celkové

4 minúty čítania Zverejnené 12. 5. 2021

Spokojná pacientka Schill

Čo sa deje v našom tele, ak naše ústne zdravie zanedbávame?

V našom tele všetko so všetkým súvisí. Jednotlivé orgány sú prepojené viac, ako si myslíme. Naše ústne zdravie je úzko prepojené s naším celkovým zdravím. V ústach máme vyše 700 druhov bakteriálnych rodov, ale aj vírusov a plesní. Spolu vytvárajú pestrý mikrobiálny ekosystém. Väčšina baktérií s nami žije v symbióze, no pri premnožení istých typov hrozí, že sa prostredníctvom krvného obehu dostanú do celého tela.  Môžu spôsobiť ochorenie iných orgánov, zhoršiť ako stav už existujúceho chronického ochorenia, tak aj priebeh operácií, hojenia či negatívnym spôsobom ovplyvniť tehotenstvo a pôrodnú hmotnosť bábätka.

Niektoré baktérie majú schopnosť vytvárať v ústach veľmi odolné biofilmy – štruktúry, ktoré sa  “prilepia” na zuby a kde majú baktérie optimálne podmienky na množenie. Takto niekoľkonásobne zvýšia svoje počty, biofilm tak hrubne a tvorí sa z neho zubný povlak. Zubný povlak je príčinou najčastejších infekčných ochorení v ústach: zubný kaz a zápal parodontu (závesného aparátu zubov). Pri obidvoch ochoreniach je ústne zdravie poškodené a s ním je ohrozené aj zdravie celého tela.

Zubný povlak spôsobuje zápal ďasien. Zápal prebieha priamo v ďasne a v priestore medzi ďasnom a zubom, v tzv. parodontálnom vačku. Hĺbka vačku závisí od intenzity zápalu, v priemere je to 5 mm. Ak máme v ústach 28 zubov a vynásobíme túto plochu po obvode všetkých zubov, dostaneme sa k veľkosti 42 cm². Je to veľká plocha otvorenej, chronicky zapálenej rany. Ak je zápal rozsiahlejší, vačky sú hlbšie, infikovaná plocha môže mať až do 60 cm². Táto infikovaná plocha je označovaná za ohnisko infekcie, čiže za fokus alebo fokálnu infekciu. To znamená, že z tohoto miesta sa krvou do organizmu stále dostávajú baktérie, ale aj ich produkty – toxíny.

To, čoho sú schopné jednotlivé baktérie alebo toxíny, už vieme – nie sú to iba domnienky, ale štúdiami získané a overené informácie. Napríklad baktéria porphyromonas gingivalis spôsobuje v krvnom riečisku vznik trombov, čiže môže upchať cievu. Pravdepodobnosť sdcového infarktu je tak u pacientov s parodontitídou 1,5 – 2-krát vyššia, mozgovej mŕtvice 2,8- krát.

Fusobecterium nucleatum je baktéria pochádzajúca z úst a v hrubom čreve je schopná hromadiť rakovinové bunky.

Výskumy potvrdili vplyv toxínov na zníženú hmotnosť novorodencov a predčasné pôrody. Toxické látky zo zapálených ďasien, ktoré cirkulujú v krvi spomaľujú hojenie rán po operáciách, zhoršujú reakcie na liečbu celkových ochorení u onkologických pacientov či diabetikov.

Parodontitída je rizikový faktor pre kardiovaskulárne ochorenia spojené s aterosklerózou, bakteriálnou endokarditídou (bakteriálny zápal srdcových chlopní), pre reumatické ochorenia, osteoporózu, metabolický syndróm (skupina faktorov, ktoré spoločne zvyšujú riziko ochorení koronárnych ciev, infarktu, cukrovky), cukrovku a ochorenie obličiek. Spája sa tiež s rizikom vzniku neurodegeneratívnych ochorení ako je Alzheimerova choroba.

Aj keď to znie desivo, nie je dôvod na paniku, pretože naše telo nie je z papiera a so záťažou si vie istú dobu poradiť. Nechceme vás teda strašiť, len upozorniť na dôležitosť starostlivosti o ústne zdravie. S parodontitídou vám vieme pomôcť, nie je to nič zložité. Liečbou je odstránenie príčiny, to znamená odstránenie zubného povlaku a zubného kameňa. V niektorých prípadoch je nutné nasadiť antibiotickú liečbu, ale nie je to pravidlom.

Čo sa týka zubného kazu – keď sa neošetrí vedie k zápalu zubnej drene a po čase k odumretiu zuba. Mŕtvy zub sa tiež považuje za fokálnu infekciu, pretože obsahuje baktérie a toxické produkty. Takisto je za fokálnu infekciu považovaný zub, v ktorom nie sú vyčistené a zaplnené všetky koreňové kanáliky a zub, pri ktorom je na rtg viditeľný zápal pri hrote koreňa. Všetky takéto zuby treba precízne endodonticky ošetriť pod mikroskopom, aby sa zabránilo ponechaniu baktérií v koreňových kanálikoch. V prípade rozsiahleho zápalu, ktorý by nebolo možné ošetriť prečistením kanálikov, je potrebná extrakcia a náhrada zuba.

Už vieme, že zubný kaz alebo parodontitída predstavujú veľké riziko pre celkové zdravie. Ľudia však často nevedia, že týmito ochoreniami trpia. Preto to najmenej, čo pre seba a vašich blízkych môžete urobiť, je objednať sa na preventívnu prehliadku. Pretože na vašom zdraví záleží.

S ústnym zdravím máme 25 ročné skúsenosti. U nás ste v dobrých rukách a v bezpečí.

Štítky

Čistenie kanálikovPrevenciaZubné kazy

Ďalšie podobné články

schill dental clinic poistovne

zdravotné poisťovne

Ošetrenie zubov v Schill Dental Clinic už preplácajú poisťovne

Mať zdravé zuby je dôležité pre celkový zdravotný stav každého z nás. Zuby totiž zďaleka neplnia iba estetickú funkciu. Dôkladná starostlivosť o zuby – vrátane pravidelného dohľadu stomatológa – je totiž kľúčom k predchádzaniu komplexnejším zdravotným ťažkostiam. Špičková starostlivosť o zuby od Schill Dental…

Prečítajte si článok

Invisalign neviditeľný zubný strojček

Neviditeľný zubný strojček Invisalign: Diskrétna cesta k dokonalému úsmevu

Túžite po krásnom a symetrickom úsmeve, no desí vás predstava dlhočizných mesiacov s nevábnym kovovým strojčekom vo vašich ústach? Moderná ortodoncia našťastie pozná riešenie, ktoré je rovnako efektívne, omnoho komfortnejšie, ale hlavne – nikto si ho nevšimne. Neviditeľný zubný strojček Invisalign sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka