V predchádzajúcom článku sme si “posvietili na zúbok” krvácaniu ďasien. Ak ste ho nečítali, nezúfajte, viete tak urobiť tu. Dnes pokračujeme v objasňovaní príčin problémov so zubami, ďasnami a celkovo ústnym zdravím. Mimochodom, viete, že drvivá väčšina zubárov sa správne začala starať o zuby až od nástupu na lekársku fakultu? Pretože až tam sa dozvedeli, prečo je to naozaj dôležité. My Vám to chceme ozrejmiť už teraz.
Je to lepkavé, žlto-biele, smrdí to. Čo je to? Zubný povlak!
V ústach máme baktérie. Sú tam vždy a nechceme a ani sa ich nemôžeme zbaviť úplne. Pri pravidelnom správnom čistení zubov nepredstavujú problém. Problémom je, že majú radi cukor. Akonáhle zjeme niečo, čo obsahuje jednoduché cukry, baktérie jasajú. Vedia ich zužitkovať dvomi spôsobmi – po prvé ich hneď “jedia”, aby získali energiu a mohli sa množiť, a po druhé si ako keby budujú “príbytok” v podobe lepkavej hmoty, kde vedia bývať a odkiaľ vedia čerpať energiu. Pomocou tejto lepkavej hmoty sa prilepia na zuby, aby ich nespláchli sliny, množia sa v nej a hmota stále hrubne. V realite to vyzerá tak, že už pár minút po zjedení raňajok máte na zuboch tenučkú vrstvu, tzv. pelikulu. Počas dňa táto vrstva dozrieva, hrubne, sú v nej miliardy baktérií a približne za 12 hodín už je z nej vyzretý zubný povlak, ktorý je žlto-biely a zrovna nevonia. Preto sa odporúča čistiť zuby 2x denne. Povlak na zuboch je mäkký a zubnou kefkou sa dá ľahko odstrániť. Keď ho ale neodstránime, narobí nám problémy.
Ako viem, že to nerobím správne?
Hovoríte si: “Ale veď si zuby čistím!”. A predsalen máte na istých miestach zubný kameň? No vďaka zaň! Ukazuje Vám, kde to s tým čistením nie je úplne dokonalé. Zostal Vám tam totiž zubný povlak. Lenže postupne, keď ho neodstránime, sa doň dostávajú minerály zo slín a stáva sa stále trvrdším a tvrdším, nakoniec je ako kameň, ktorý už kefkou nevieme dať dole. Takže keď pôjdete v budúcnosti na dentálnu hygienu, opýtajte sa, kde máte najviac kameňa a tam treba to čistenie vyšperkovať. Najčastejšie býva na vnútorných plochách spodných zubov, ale aj na vonkajších plochách zadných horných zubov. Je tomu tak preto, že sa tieto miesta ťažšie čistia a v blízkosti týchto miest sú vývody slinných žliaz a ľahko sa teda do ponechaného povlaku pridružia minerály zo slín.
Niekomu sa kameň tvorí veľmi rýchlo. Závisí to od toho, aké sliny máme. Pozor, stále však platí, že keby tam nebol povlak, kameň by nevznikol.
Ďalším problémom, ktorý spôsobuje zubný povlak je zubný kaz, ale o tom v ďalšom článku.