Fistula, po slovensky správne píšťala, je veľmi častý ochorenia v ústnej dutine. Paradoxne aj napriek tomu, ako frekventovane sa s ním pacienti stretávajú, nie je všeobecne známe, nakoľko je nebezpečné. Je to predsa len drobný výrastok na ďasne, ktorý za určitých okolností možno ani nebolí. Z toho netreba robiť žiadnu drámu. Ak ste aj vy doposiaľ k týmto „hrčkám“ na ďasnách pristupovali rovnako, tento článok bude pre vás veľmi prínosný.
FISTULA NA ĎASNE – ČO SI POD TÝM PREDSTAVIŤ?
Fistulu možno prirovnať k akejsi vyrážke na ďasne, niektorí ju dokonca označujú ako dierku. Dôvod je prostý – v pokročilejšom štádiu tento „výrastok“ praskne a na mieste sa naozaj objaví spomínaná dierka. V skutočnosti však táto drobná estetická nedokonalosť, ktorá sa z času na čas ohlási nepríjemnou pichľavou bolesťou, môže značiť omnoho závažnejší zdravotný problém.
Fistula vo väčšine prípadov neindikuje chorobu ďasna, hoci práve tam je jej pôsobisko. Príčinu treba hľadať v zube. Fistula je obrannou reakciou organizmu na zápal, a keď sa v ústach objaví, je pravdepodobné, že niektorý zo zubov nie je v poriadku. Telo vie reagovať na zápal rôznymi spôsobmi a najčastejším príznakom je opuch. Ten sa však v pevnej kost nemá ako vytvoriť, preto si hľadá cestu von. Zápal putuje koreňovým kanálikom až do kosti, potom prechádza popod okostnicu a vyústi v sliznici, cez ktorú sa dostane až na povrch. Tam sa tvorí pľuzgierik – fistula. Fistula je cestou ktorou sa hnis z hlbšie uložených tkanív dostáva na povrch a potom ďalej von z organizmu.
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI FISTULOU A AFTOU?
Fistula aj afta sa obe prejavujú ako vyduté boľavé miesta na ďasne, ktoré náramne pripomínajú pľuzgierik. Je teda pochopiteľné, že si ich množstvo pacientov môže pomýliť. Aký je teda medzi nimi rozdiel?
V prvom rade sa líšia príčinou. Zatiaľ čo fistula je príznakom hlbšie uloženého zápaluv jej okolí, afta nemá so zdravotným stavom zubov nič spoločné. Afta je ochorenie s neznámou príčinou,predpokladá sa autoimunitná príčina. Ako odlišnosť číslo dva je určite potrebné uviesť, že z fistuly vyteká hnis, z afty nie.
LIEČBA FISTULY
Množstvo ľudí sa pri liečbe fistuly spolieha na domácu medicínu. O návšteve zubného lekára nechcú ani počuť a tajne dúfajú, že zaberú bylinkové odvary či spreje. Tie vedia byť veľmi nápomocné pri boji so spomínanou aftou. Fistula je však celkom iný prípad. Vzhľadom sa síce na aftu ponáša, no príčina vzniku, ako už iste viete je diametrálne odlišná.
Fistula je teda odpoveďou organizmu na zápal. To znamená, že sa jej nezbavíte, až pokým stomatológ neodstráni pravú príčinu problému. Ak sa tak neudeje, fistula, sa bude v ústach objavovať zas a znova, pretože ju k tomu neliečený zápal neustále podnecuje. Neváhajte preto s návštevou vášho zubného lekára, ktorý sa vysporiada s kazom a vyčistí vaše koreňové kanáliky. Sprievodným pozitívnym účinkom celej tejto procedúry bude aj zmiznutie fistuly.
Štítky
Čistenie kanálikovPrevenciaZubné kazy