Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Vytrhnutie zuba

Hojenie ďasna po extrakcii zuba

4 minúty čítania Zverejnené 9. 9. 2020

Extrakcia zuba

Každý stomatológ v Schill Dental Clinic robí všetko, čo je v jeho silách, aby zub zachránil. Extrakcia zuba alebo inak povedané jeho vytrhnutie je až posledným možným východiskom a tento zákrok sa zväčša podstupuje až v prípade, kedy je zdravie zuba nadobro stratené. Otázkou však stále ostáva, ako po extrakcii postupovať ďalej. Objednajte sa

Liečba v Schill Dental Clinic

Vytrhnutie zuba je invazívny zásah do chrupu a z tohto faktu vyplýva aj následné hojenie. U nás sa však ani extrakcie (trhania zuba) nemusíte báť. Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézií a naši lekári sú experti aj v tejto oblasti. Hojenie extrakčnej rany trvá približne 4 až 6 týždňov. Počas tohto obdobia sa najprv zacelí ďasno, neskôr nasleduje hojenie kosti. Aj napriek tomu, že poškodený zub je už odstránený, miesto môže ostať ešte niekoľko ďalších dní citlivé a boľavé.

Ako sa správať po vytrhnutí zuba?

V prvom rade je dôležité ponechať si sterilný tampón, ktorý obdržíte od svojho lekára, v ústach ešte minimálne štvrť hodinu po vložení. Keď prestane účinkovať lokálna anestézia, dostavia sa prvé nepríjemné pocity, mierna bolesť a prípadne aj opuch. Tieto príznaky možno tlmiť ľadovým obkladom, avšak ten sa odporúča aplikovať len počas prvých dvadsiatich štyroch hodín. Neskôr by mohol spomaľovať proces hojenia. V noci po zákroku je vhodné spať s hlavou vo zvýšenej polohe, môžete si dať pod hlavu dva vankúše.

Vyhýbajte sa podráždeniu ďasna

Po extrakcii je dôležité vyhýbať sa faktorom, ktoré citlivé ďasno iritujú. Cigarety, alkohol či mliečne výrobky sa nachádzajú na prvých priečkach zo zoznamu vecí, ktoré by ste počas prvých dvadsiatich štyroch hodín mali vynechať. Čo sa stravy týka, tá sa odporúča najmä riedka a kašovitá, nie príliš horúca, ani pikantná. Nadmerné teplo rane neprospieva, z toho dôvodu do úvahy neprichádzajú ani horúce obklady.

Opatrná dentálna hygiena

Poriadne dodržiavať dentálnu hygienu treba neustále. Jedinou výnimkou je práve vytrhnutie zuba. Po ňom by ste mali poškodené miesto ošetrovať veľmi opatrne. Na okolité zuby používajte mäkkú zubnú kefku s jemnými štetinkami, priamo miesto rany však nijako nedrhnite. V deň zákroku sa zdržte aj vyplachovania. Ústa potrebujú čas na vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá zabráni rane ďalej krvácať a je dôležitá pre hojenie. Vyplachovaním v deň trhania tento úkon spomaľujete. Na druhý deň môžete začať vyplachovať dezinfekčnými ústnymi vodami bez obsahu alkoholu. Nie však dlhodobo, ale po dobu dvoch týždňov. Po druhom až treťom dni taktiež môžete hojeniu pomôcť jemným výplachom s odvarom z byliniek. Vhodný je napríklad repík či šalvia.

Aké lieky užívať? 

Lekár Vám poradí, aké lieky od bolesti môžete užívať a v akých intervaloch. Všeobecne sa neodporúča užívať lieky s obsahom kyseliny acetylsalycilovej pre možnosť zvýšeného krvácania. V niektorých prípadoch je nutné užívať antibiotiká. Ak Vám ich lekár predpísal, je nutné užiť celé balenie, ktoré Vám bolo predpísané.

Kedy sa vrátiť naspäť do ambulancie?

Pokiaľ sa váš stav začne po zákroku rapídne zhoršovať, nepodceňujte to a navštívte zubného lekára opäť. U nás dostanete termín ihneď. To isté platí aj v prípade, že v mieste rany cítite niečo ostré a tvrdé a to aj napriek tomu, že vás miesto momentálne nebolí. Môže ísť o odlomený kúsok koreňa alebo úlomok kosti. Návštevu zubára by ste mali absolvovať aj v prípade, že rana neprestáva krvácať.

Poučenie po extrakcii

Neoddeliteľnou súčasťou extrakcie zuba je aj poučenie pacienta, pretože práve Vaša spolupráca je kľúčová, aby sa rana správne zahojila. U nás to vieme a preto naše milé recepčné dajú každému pacientovi po extrakcii papier s radami, čo robiť a čo nie. Tak isto nám môžete s akýmikoľvek otázkami zavolať, radi Vám odpovieme.

Chýba mi zub, čo teraz?

Medzera po vytrhnutom zube nie je len problém z hľadiska estetického, ale nepochybne aj zdravotného. Okrem toho, že sa u vás v budúcnosti môžu objaviť tráviace ťažkosti zapríčinené nedostatočným rozhryzením potravy, existujú aj iné riziká. Jedným z nich je problém s výslovnosťou. Mimo to chýbajúce zuby ovplyvňujú aj celkový výraz tváre a ak ich chýba viac, je len otázkou času, kedy sa dostaví efekt vpadnutých líc. Práve kvôli všetkým vyššie spomenutým dôvodom a tomu, aby sa zuby, ktoré vám ostali, nezačali neprirodzene posúvať, je nutné dieru zaceliť a zub nahradiť čo najvhodnejšou zubnou náhradou. V ideálnom prípade najprirodzenejšou a najlepšou zubnou náhradou , ktorou je zubný implantát.

Štítky

Vytrhnutie zuba

Ďalšie podobné články

schill dental clinic poistovne

zdravotné poisťovne

Na vybrané ošetrenia u nás už prispievajú poisťovne

Mať zdravé zuby je dôležité pre celkový zdravotný stav každého z nás. Zuby totiž zďaleka neplnia iba estetickú funkciu. Dôkladná starostlivosť o zuby – vrátane pravidelného dohľadu stomatológa – je totiž kľúčom k predchádzaniu komplexnejším zdravotným ťažkostiam. Špičková starostlivosť o zuby od Schill Dental…

Prečítajte si článok

Invisalign neviditeľný zubný strojček

Neviditeľný zubný strojček Invisalign: Diskrétna cesta k dokonalému úsmevu

Túžite po krásnom a symetrickom úsmeve, no desí vás predstava dlhočizných mesiacov s nevábnym kovovým strojčekom vo vašich ústach? Moderná ortodoncia našťastie pozná riešenie, ktoré je rovnako efektívne, omnoho komfortnejšie, ale hlavne – nikto si ho nevšimne. Neviditeľný zubný strojček Invisalign sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka