Čo je to trojklanný nerv a kde sa nachádza?
Trojklanný nerv (Nervus Trigeminus) je piaty hlavový nerv. Jeho úlohou je zabezpečiť citlivosť ústnej dutiny, vrátane zubov a nosnej dutiny. Okrem toho zabezpečuje funkčnosť motorických funkcií a inerváciu žuvacích svalov tváre. Trojklanný nerv začína v zadnej lebečnej jame, odkiaľ vychádzajú tri vetvy. Tie sa nachádzajú po oboch stranách hlavy. Každá vetva zabezpečuje citlivosť rôznych partií. Prvá vetva prechádza očnicou, druhá hornou čeľusťou a tretia dolnou čeľusťou. Zabezpečuje komplexný transfer vzruchov citlivosti a bolesti do mozgu a centrálnej nervovej sústavy.
Aké sú príčiny zápalu trojklanného nervu?
Príčiny zápalu trojklanného nervu sú často neznáme, avšak záchvat môže spustiť aj bežný dotyk, prievan či chladné počasie. Zápal trojklanného nervu môže spôsobiť aj herpes či pásový opar. Tieto vírusové ochorenia môžu prebiehať asymptomaticky, pričom po odznení akútneho štádia nastanú silné bolesti v oblasti napadnutých tvárových nervov. Zvýšená pravdepodobnosť zápalu trojklanného nervu sa objavuje u pacientov postihnutých roztrúsenou sklerózou.
Ako sa prejavuje zápal trojklanného nervu?
Zápal trojklanného nervu sa vyznačuje záchvatovým typom bolesti, kedy postihnutý nerv reaguje na rušivý podnet neznesiteľnou bolesťou. Táto bolesť je lokalizovateľná a má prudkú gradáciu. Frekvencia záchvatov nie je vo všetkých prípadoch rovnaká, pričom záchvat sa nemusí prejaviť aj niekoľko mesiacov. Záchvat však môže neohlásene vzniknúť prakticky kedykoľvek.
Následkom záchvatu môže byť už spomenutá neznesiteľná bolesť hlavy, zubov či uší. Trojklanný nerv a zuby sú vďaka druhej a tretej vetve nervu dokonalo prepojené. Môže sa stať, že nastane zápal len jednej z vetiev, prípadne dvojice. Zápal a bolesť je vďaka priamemu kontaktu s ústnou dutinou pôvodcom neznesiteľnej bolesti, ktorá sa môže v nerovnomerných intervaloch prejavovať až niekoľko mesiacov.
Trojklanný nerv a zuby
Trojklanný nerv a zuby sú priamo prepojené vďaka druhej a tretej vetve nervu. Práve tieto dve vetvy priamo ovplyvňujú vzruchy v podobe bolesti – každá z nich prenáša bolesť z jednej z čeľustí. Vo väčšine prípadov trpia zvyčajne stoličky, ktoré môžu bolieť bez ohľadu na vznik záchvatovej bolesti. V praxi to znamená, že hoci posledný záchvat bol pred niekoľkými týždňami, pretrvávajúca bolesť zuba môže stále vykazovať podráždenie, a tým aktivitu zápalového ložiska. Zápal trojklanného nervu nepochádza priamo zo zuba, ale zub trpí na základe zápalu prislúchajúcej vetvy.
Záver:
Autodiagnostika je v tomto prípade neprípustná. Zápal trojklanného nervu je vážna zápalová reakcia spôsobujúca viaceré ťažkosti, ktoré znemožňujú viesť plnohodnotný život. Návšteva lekára je nevyhnutnou súčasťou celého liečebného procesu.