Medzizubné kefky sú pomôcky určené pre čistenie medzizubných priestorov. Na trhu možno nájsť niekoľko možných prevedení medzizubných kefiek vhodné na implantáty, zubné náhrady či detské zúbky. Použitie medzizubných kefiek mnohí užívatelia nahrádzajú zubnými niťami, ktoré však niekedy nezabezpečia dostatočné čistenie priestorov medzi zubami.
Čo je to medzizubná kefka?
Medzizubná kefka je nástroj používaný pri starostlivosti o ústnu dutinu. Cieľom používania medzizubnej kefky je odstránenie povlaku nahromadeného v priestoroch medzi zubami. Vďaka včasnému odstráneniu povlaku predchádzame halitóze, zápalu ďasien, parodontitíde či zubným kazom.
Medzizubná kefka pozostáva z malej, obvykle plastovej, rukoväte, ktorá sa pri použití uchopí medzi dva prsty. Malé rozmery uľahčujú manipuláciu v ústnej dutine tak, aby sa kefka pohodlne dostala aj medzi stoličky. Štetiny medzizubnej kefky môžu mať rôznu tvrdosť, tvar a veľkosť.
Štetiny medzizubnej kefky
Tvrdosť štetín určuje pre aký typ zubov je kefka vhodná. Tvrdšie štetiny s ich kónickým usporiadaním odstránia hrubú vrstvu zubného povlaku trvalých zubov, zatiaľ čo štetiny do tvaru valcu bez problémov čistia priestory zubnej náhrady či implantátu tak, aby ich povrchová štruktúra nebola poškodená.
Mäkšie štetiny vyhovujú detským pacientom, ktorých ďasná sú citlivejšie a priestory medzi zubami porovnateľne menšie. Štetiny v pravom uhle s nadstavcom sú určené pre čistenie priestorov zubov s ortodontickým aparátom (strojčekom).
Veľkosti medzizubných kefiek
Efektivitu použitia medzizubných kefiek ovplyvňuje ich veľkosť. Nesprávna veľkosť medzizubnej kefky neplní funkciu, ktorá zabezpečuje čistenie interdentálnych priestorov alebo môže poškodiť ďasno. V chrupe človeka sú zuby zoradené v rôznych rozostupoch a tomuto faktu je nutné prispôsobiť aj veľkosť medzizubných kefiek.
Veľkosť zubných kefiek by mala byť taká, ktorá vypĺňa celý medzizubný priestor medzi danými zubami. Len tak je možné efektívne odstrániť povlak z tohoto priestoru.
Veľkosť medzizubných kefiek určí lekár alebo dentálna hygienička na základe zmerania medzizubných priestorov.
Ako sa starať o medzizubnú kefku?
Medzizubná kefka si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Po čistení medzizubných priestorov štetiny obsahujú nie len povlak, ale aj rôzne patogénne látky spôsobujúce vznik zubného kazu či zápalu ďasien. Preto odporúčame držať sa týchto pravidiel:
- Po každom použití medzizubnú kefku opláchnite pod tečúcou vodou a následne nechajte vyschnúť.
- Pred cestovaním ju dôkladne vysušte a umiestnite do suchého púzdra.
- Po prekonaní choroby ju zahoďte a vymeňte za novú.
- Medzizubnú kefku nepoužívajte viac ako týždeň.
Pri správnom používaní môže kefka v závislosti od jej kvality vydržať 3 dni až 1 týždeň. Kefku vyhoďte ak spozorujete pokrivený drôtik či zhoršenú kvalitu štetín.
Ako používať medzizubnú kefku?
Správne použitie medzizubnej kefky je, z pohľadu dokonalého čistenia interdentálnych priestorov, kľúčové. Základom je výber správnej veľkosti kefky, ktorá pokryje celý priestor medzi zubami. Ak je veľkosť kefky správna, priložte kefku čo najbližšie k ďasnám medzi dvoma zubami a postačí pohyb dnu a von. Následne kefku opláchnite pod tečúcou vodou a pokračujte k ďalšiemu medzizubnému priestoru.
Ako často používať medzizubné kefky?
Medzizubné kefky odporúčame používať minimálne 1 krát za deň, ideálne pri večernom čistení zubov. V prípade, že pacient disponuje väčšími interdentálnymi priestormi, môže kefku použiť aj niekoľkokrát za deň a to za účelom odstránenia zvyšku jedál.
Medzizubná kefka by mala predstavovať rutinnú súčasť ústnej hygieny. Nahromadený povlak, z ktorého následne vzniká zubný kameň, možno odstrániť profesionálnou dentálnou hygienou, ktorú by mal pacient podstúpiť jedenkrát za 6 mesiacov.