Čo je to fluoridácia?
Fluoridácia je laicky povedané podpora zubnej skloviny pomocou fluoridov, respektíve aminfluoridov. Práve fluoridy sú už takmer sto rokov známe ako látky, ktoré výrazne znižujú výskyt zubného kazu. Fluór podporuje a ovplyvňuje cyklickú remineralizáciu zubnej skloviny po kontakte s kyselinami, vďaka čomu sa eliminuje tvorba štrbín. Štrbiny v zuboch sú ideálnym miestom na ukladanie a hromadenie škodlivých baktérií, ktoré v mnohých prípadoch vyústia v zubný kaz. Okrem toho fluoridy zabraňujú látkovej výmene baktérií, a tým aj produkcii už spomínaných kyselín, ktoré zubnej sklovine výrazne škodia ale hlavne fluórhydroxyapatit je oveľa menej rozpustný ako hydroxyapatit ktorý je prirodzeným stavebným materiálom zubnej skloviny. Ak chcete vedieť viac o správnej starostlivosti o zubnú sklovinu prejdite na náš článok: Čo by ste mali vedieť o vašej zubnej sklovine.
Komu fluoridácia pomáha?
Fluoridácia zubov výrazne znižuje riziko vzniku zubného kazu u pacientov, ktorí sú naň náchylní. Jedná sa napríklad aj o ľudí, ktorí nosia fixné zubné strojčeky, ale aj o onkologických pacientov,pacientov so zníženou tvorbou slín či ľudí s citlivými zubnými krčkami.
Fluoridácia zubov skutočne má v prevencii proti zubnému kazu podstatný význam. Fluór spomaľuje kvas cukrov baktériami, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu, dokáže meniť zloženie zuba a ten sa tak stáva odolnejším proti vonkajším vplyvom. Taktiež dokáže zabrániť odvápňovaniu zubov a v neposlednom rade vie zabrániť, aby sa zubný kaz ďalej rozširoval. Najefektívnejšou variantou fluoridácie zubov vždy zostáva profesionálna fluoridácia zubov zubárom alebo dentálnou hygieničkou.
Profesionálna fluoridácia zubov
Najideálnejšia možnosť je zveriť fluoridáciu svojich zubov do rúk odborníka. Ten používa tzv. fluórový lak, ktorý sa aplikuje minimálne dvakrát ročne ako súčasť pravidelnej profesionálnej dentálnej hygiény. Celý proces je jednoduchý, neinvazívny a bezbolestný, pričom netrvá dlhšie ako pätnásť minút. Lokálne nanášanie takéhoto laku je nutné preventívne vykonávať opakovane a v pravidelných intervaloch, ktoré priamo závisia od kazivosti zubov a zdravotného stavu pacienta.
fluoridácia zubov u detí
Fluoridácia u detí má veľký význam hlavne v čase dozrievania zubnej skloviny, kedy sa fluoridácia vykonáva pomocou fluoridového laku či gélu – ten sa používa v rámci prevencie približne od šiesteho roku života. Profesionálna fluoridácia zubov u detí je bezpečnou formou ochrany zubnej skloviny vašej ratolesti.
Aké alternatívy v oblasti fluoridácie pacient má a prečo si dávať pozor na množstvo prijatého fluóru?
Je mnoho spôsobov ako posilniť svoje zuby prostredníctvom fluóru. A nie všetky vyžadujú asistenciu zubného lekára, avšak ich efektivita je oproti profesionálnej fluoridácii zubov na nižšej úrovni. Potom v snahe dohnať zanedbanú prevenciu pacienti častokrát fluórom zbytočne zaťažujú svoj organizmus.
Fluorid v zubnej paste , ústnej vode či v géloch
Medzi tieto spôsoby patrí napríklad používanie zubnej pasty s obsahom fluoridov a aminfluoridov alebo ústnych vôd, či gélov. Koncentrácia fluoridov v zubných pastách sa označuje jednotkou ppm. 500ppm znamená, že vaša zubná pasta obsahuje 0,05 % fluoridu. Takýto obsah fluoridu je vrchnou hranicou v detských zubných pastách. Pre dospelých je limit stanovený na 1500 ppm, čo je 0,15 % fluoridu.
Dospelý človek takto prostredníctvom zubnej pasty vytlačenej na zubnú kefku príjme približne 0,3 mg fluoridu na jedno umývanie zubov. Netreba však zabúdať nato, že fluoridové pasty, gély či vody naberajú efektivitu len v momente, keď sa dostanú do priameho kontaktu s čistým zubom.
V prípade, že je zub zanesený zhrubnutou vrstvou zubného povlaku či dokonca zubného kameňa z predošlého nedokonalého umývania, fluoridy nemajú šancu preniknúť k zubnej sklovine, a teda plniť svoju remineralizačnú funkciu. Je preto potrebné mať na pamäti, že bez dôkladnej a správne vykonávanej zubnej hygieny, sa všetky tieto produkty viac-menej míňajú účinku, no zároveň ich vaše telo prijíma prostredníctvom tráviaceho traktu. Ak sa ale používajú správne, môžu znížiť kazivosť zubov v priemere o 20 % – 30 %.
Fluoridy v potravinách
Fluór ľudia počas dňa príjímajú z viacero zdrojov a okrem zubných pást či ústnych vôd sú medzi nimi aj bežne dostupné potraviny. Fluór sa bežne vyskytuje napríklad v rybách, čajoch a tiež v niektorých druhoch zeleniny a ovocia (hrozno, kapusta) a tak veľmi obľúbených žuvačkách. Taktiež sa nachádza vo fluoridovanej pitnej vode,či v kuchynskej soli, mlieku a iných potravinách.
Fluoróza
Ako ste si mohli všimnúť, pre človeka nie je až taký problém prijať denne relatívne veľké množstvo fluóru. Pre príjem fluóru veľmi dobre platí porekadlo všetkého veľa škodí, keďže príliš veľké dávky fluóru nie sú pre naše telo prospešné a samotný celkový denný príjem fluoridu len málokto naozaj ráta. Nadmerný príjem fluoridu totiž môže narobiť veľa zdravotných problémov v podobe vážneho ochorenia menom fluoróza. V prípade nadmerného príjmu 3 – 5 mg, dochádza k tvorbe tmavých škvŕn na zubnej sklovine a denný príjem nad 8 mg už môže spôsobovať vážne zdravotné problémy v podobe remodelácie kostí a podobne.
Zdravá denná dávka fluoridu
Za zdravú dennú dávku pre dospelého človeka je považovaných 0,4 – 0,7 mg fluoridov. Tá by mala postačovať k prevencii proti zubnému kazu a aj k zdravému vývinu zubov.