Zubný kaz na mliečnych zuboch
Kedysi dávno sa kazy na mliečnych zuboch neošetrovali. Dnes však vieme, že mliečne zuby sú veľmi dôležité pre správny vývoj reči, pre správne prerezanie trvalých zubov a pre harmonický rast čeľuste a sánky. Preto je nutné ošetriť akýkoľvek problém týkajúci sa mliečnych zúbkov. Zubný kaz totiž môže viesť k zmenšeniu rozmeru mliečneho zuba, k jeho predčasnej strate, ale aj k opuchu, k zápalu zuba a k prenikaniu infekcie do krvného riečiska.
Príčiny vzniku kazu u detí
Zubný kaz je spôsobený baktériami. Na jeho vzniku sa podieľa súčasné pôsobenie niekoľkých faktorov.
- Častá konzumácia sladkých potravín a nápojov je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu na mliečnych zuboch. Medzi nebezpečné jedlá a nápoje z hľadiska vzniku zubného kazu patria:čokolády, cukríky, lízatká, koláče, keksíky, sladké nátierky, pudingy, zmrzliny, nanuky, sladené nápoje, sladené mliečne nápoje, sirupy, konzervované ovocie v sladkej šťave, džemy, lekváre, medy, rastlinné sirupy, ale aj sušené ovocie.
- Dlhotrvajúci kontakt zubov s cukrom – ak už dieťaťu dáme sladkosť, je dobré, aby ju zjedlo naraz a neodhrýzalo z nej po celý deň. Škodlivé sú tiež lepkavé a cmúľacie sladkosti. Nevhodným je aj namáčanie cumlíka do medu či cukru alebo dlhodobé pitie sladeného čaju či iného sledeného nápoja z fľašky s cumlíkom.
- Zanedbaná zubná hygiena alebo nesprávny postup pri čistení zubov. Tam, kde na zuboch ostane zubný povlak, po čase vznikne zubný kaz. Preto je potrebné venovať čas nacvičeniu správnej techniky čistenia a pravidelne každé ráno a každý večer týmto spôsobom vyčistiť dieťaťu zuby. Správnu techniku vám poradí a ukáže zubný lekár alebo dentálny hygienik.
- Krivé zuby predstavujú problém z pohľadu sťaženej ústnej hygieny. V rámci preventívnych prehliadok v Schill Dental Clinic kontrolujeme správne prerezávanie zubov u detí, ich postavenie a v prípade potreby odporúčame ortodontickú liečbu.
Starostlivosť o mliečne zuby
Starostlivosť o ústnu dutinu by mala byť pestovaná už počas ranného detstva. Pravidelným a trpezlivým prístupom ku čisteniu mliečnych zúbkov vašich detí predídete nielen problémom so zubami, ale aj položíte základy pre zdravie ich chrupu v budúcnosti.
- Prvá zubná kefka je vhodná už pri prerezaní prvého mliečneho zúbka. Zubná kefka má mať jemné, husté a krátke štetinky.
- Od prerezávania prvého zúbka sa odporúča čistiť zuby pravidelne ráno a večer. Dbať na to, aby ste dôkladne vyčistili všetky plôšky zubov. Keď môžete, čistite dieťaťu zuby aj pred denným spánkom.
- Staršie deti si môžu čistiť zuby samé, avšak odporúča sa dočisťovať deťom zuby až do 12. roku života, aspoň večer. Je to preto, že samé ešte nemajú takú zručnosť, motiváciu a nevedia dobre vyčistiť všetky priestory.
- Čistiť medzizubné priestory – akonáhle sa začnú dotýkať vedľa seba stojace mliečne zuby, treba začať čistiť aj medzizubné priestory pri večernom čistení. Používať môžete zubnú niť, špeciálne detské zubné nite na takých, akoby špáradlách alebo medzizubné kefky.
- Po večernom čistení už nič nejesť ani nepiť – toto odporúčanie platí pre deti od 1 roka, ktoré už nepotrebujú piť v noci mlieko.
Aké zubné pasty sú pre deti najlepšie?
Na zvýšenie ochrany pred zubným kazom odporúčame používať zubnú pastu s fluoridmi. Fluoridy sa zabudujú do skloviny a zvýšia jej odolnosť. Je to dokázaná, rokmi overená a veľmi efektívna ochrana pred zubným kazom. Predávkovania fluoridmi sa nemusíte báť, pretože sa u nás nefluoriduje ani voda, ani mlieko, kedysi sa užívali dokonca fluoridové tabletky. Fluoridy sa aplikujú len lokálne na zuby a v pastách je bezpečné množstvo. Pri štúdií, kde sa hodnotil príjem fluoridov na Slovensku, bol príjem fluoridov vo všetkých vekových skupinách dokonca pod odporúčanou hranicou.
Odporúčané množstvo fluoridov v pastách u detí do 6 rokov je 1000 ppm. U detí nad 6 rokov 1450 ppm.
Aké množstvo zubnej pasty má byť na kefke?
- Od prvého zúbka do 2 rokov – veľkosť zrnka ryže.
- Vo veku 2-6 rokov – veľkosť bobuľky hrášku.
- Od 6 rokov- po celej dĺžke vláken.
Od 6 rokov je možné použiť doma fluoridový gél, ktorý obsahuje 5000-125000 ppm fluoridu. Pri nízkom riziku kazu 1x mesačne, pri vysokom riziku kazu 1x týždenne, po aplikácii následne hodinu nepiť a nejesť. Riziko vzniku kazu vyhodnotí zubný lekár pri pravidelných kontrolách.
V prípade, že ale máte výhrady a nechcete používať fluoridovanú pastu, je vhodné o tom povedať zubnému lekárovi, znížiť príjem cukrov v strave, nacvičiť správnu techniku čistenia a nastaviť častejšie preventívne prehliadky.
Návšteva detského zubára
Prvá návšteva stomatológa je odporúčaná v roku dieťaťa, teda po dovŕšení 12.mesiaca života. Nič však nepokazíte, ak prídete už s prvými prerezanými zúbkami. Slúži na oboznámenie sa s prostredím a úkonmi, ktoré preventívna prehliadka obnáša – otváranie úst, ich prezeranie, kontrola ďasien, kontrola postavenia a prerezávania zubov. Rodičia sú poučení o tom, ako by malo prebiehať čistenie a starostlivosť o mliečne zuby.
Preventívne prehliadky u detského zubára sú dôležité aj z hľadiska detskej psychiky, eliminácie strachu zo zubára a taktiež informovanosti dieťaťa, že zubár nevykonáva len bolestivé zákroky. Pomôcť môžu aj rodičia, ktorí si zuby nechajú lekárom vyšetriť a tak deťom ukazujú, že ide o bežnú činnosť. Preventívne prehliadky pacientov do 18 rokov je ideálne podstúpiť dvakrát do roka alebo podľa odporúčaní lekára.
Liečba kazov na mliečnych zubov a profylaxia (prevencia)
Prevencia zubných kazov spočíva predovšetkým v pravidelných zubných prehliadkach, správnej zubnej hygiene a zdravých stravovacích návykoch.
Vhodnou metódou prevencie pred zubným kazom žuvacích plôšok je pečatenie zubov. Ide o zaliatie žuvacích plôšok zadných zubov pečatidlom. Tým sa vytvorí na žuvacej ploche bariéra, ktorá bráni prístupu baktérií k povrchu zuba. Pečatenie sa môže robiť v mliečnom chrupe na stoličkách a v trvalom chrupe na črenových zuboch a stoličkách do dvoch rokov od ich prerezania. Ide o bezbolestné ošetrenie, ktoré môže chrániť zuby po dobu 4 a viac rokov.
V prípade výskytu zubného kazu na mliečnych zuboch je nutné zubný kaz ošetriť, aby infekcia neprešla ďalej a zub a okolité tkanivá sa nezapálili. Liečba spočíva v odstránení kazu a zaplombovaní zuba. Bezbolestnosť ošetrenia dosiahneme aplikáciou vhodného anestetika. Pred vpichom injekcie sliznicu potrieme znecitlivujúcim gélom s príchuťou, takže dieťa neucíti vpich. Ďalšou možnosťou je ošetrenie dieťaťa v premedikácií, ktorá ovplyvní mieru spolupráce a dieťa si na zákrok nebude pamätať. Treťou možnosťou je ošetrenie v celkovej anestézií. Poskytneme vám všetky potrebné informácie ohľadom jednotlivých možností anestézie.
Existujú aj atraumatické spôsoby ošetrenia zubného kazu. O vhodnosti terapeutického postupu rozhodne zubný lekár po dôkladnom zvážení všetkých okolností.
V Schill Dental Clinic prikladáme detským zúbkom potrebnú dôležitosť. Zakladáme si na vzájomnom vzťahu malého pacienta a zubného lekára, vďaka ktorému sa bude dieťa na zubnú prehliadku tešiť. Našim zámerom teda nie je len ošetrenie zúbkov, ale aj eliminácia strachu zo zubného lekára. Starostlivosť o zuby je investíciou do budúcnosti a pri deťoch to platí dvojnásobne. Informujte sa o možnostiach ošetrenia a Objednajte svoje deti už dnes.