Zápal zuba, teda pulpitídu, najčastejšie spôsobuje hlboký zubný kaz. Baktérie zubného kazu sa dostávajú stále bližšie k zubnej dreni – pulpe. Zubná dreň sa nachádza v strede zuba a je to živé tkanivo, obsahujúce krvné cievy a nervy. Do istej miery sa vie zubná dreň pred zubným kazom brániť a vie stimulovať bunky dentínu, aby produkovali obranný dentín a zubná dreň sa vďaka takémuto obrannému dentínu vzdiali od kazu a baktérií. Ak však ani v tomto štádiu nenavštívime zubára, ktorý by zubný kaz odstránil, baktérie sa napokon predsalen k zubnej dreni dostanú a zubná dreň sa zapáli.
Ako zápal v zubnej dreni postupuje, najskôr nás zub bude bolieť na studené, neskôr na teplé a nakoniec nás bude zub bolieť stále, bez podnetu. Po čase môže dôjsť k opuchu v oblasti koreňa zuba (tesne pred týmto štádiom nás zub môže bolieť na záhryz) a nakoniec sa vytvorí fistulka (malý otvor), odkiaľ bude vytekať hnis. Potom, čo hnis začne vytekať, bolesť zväčša začne ustupovať. Lenže odoznenie bolesti neznamená, že máme po probléme. Problém zostal a je ním mŕtvy zub, ktorý je zdrojom infekcie do celého organizmu. Je potrebné dôkladné prečistenie koreňových kanálikov a ich hermetické uzavretie – endodontické ošetrenie. Niekedy, pri dlhodobom neriešení problému, však neostáva iná možnosť ako zub vytrhnúť
Zápal zuba môže však vzniknúť aj po úraze zuba, pri preťažovaní zuba (ak je napríklad príliš vysoká plomba), pri nešetrnom obrusovaní zuba, ale aj pri parodontitíde, kedy sa baktérie dostanú do drene cez koreň z okolitého zápalu ďasien a závesného aparátu zuba.
Riziká neliečeného zápalu zuba – nie vždy sa hnis dostane von cez fistulku v ústach, niekedy dochádza k nebezpečnému opuchu, ktorý siaha do hrdla a ohrozuje jednak možnosť dýchania, jednak sa hnis môže dostať do mediastína a ohroziť život. Samozrejme, toto sa deje v ojedinelých prípadoch.
Najlepšou cestou je predchádzať zápalu zuba a to skorým ošetrením kazu, pravidelnými preventívnymi prehliadkami a pravidelným absolvovaním dentálnej hygieny. U nás dostenete termín hneď.