Zuby múdrosti patria k zubom s minimálnou funkčnou hodnotou a prakticky vôbec neovplyvňujú schopnosť prežúvania. Čo sa týka ich rozmerov a počtu koreňov, bývajú veľmi variabilné.
PREREZÁVANIE ZUBOV MÚDROSTI
Najčastejším problém so zubami múdrosti je práve ich sťažené prerezávanie. K tomuto procesu dochádza zväčša medzi 17. až 21. rokom života, je to však individuálne a pokojne k nemu môže prísť aj neskôr.
Najčastejšie príčiny problémov s prerezaním sú dve. Tou prvou je fakt, že zub múdrosti sa začína vyvíjať v ležatej polohe, a až postupom času sa vzpriami. Ak sa tak však nestane, zub zostane neprerezaný alebo sa prereže len čiastočne. Nemenej častou príčinou je to, že zub múdrosti jednoducho nemá v ústnej dutine dostatok priestoru na prerezanie.
ZUB MÚDROSTI A BOLESŤ SÁNKY
Zle uložené alebo čiastočne prerezané zuby múdrosti veľmi často spôsobujú nepríjemné a veľmi intenzívne bolesti sánky, ktoré sú sprevádzané problémami s otváraním úst, s prežúvaním potravy či s prehĺtaním.
Ide však žiaľ o veľmi častý jav, ktorého príčinou je to, že pri len čiastočnom prerezaní osmičiek (zubov múdrosti) sliznica prekrýva iba časť žuvacej plochy. Do nepokrytého priestoru sa tak ľahko dostanú baktérie či zvyšky potravy, čo je dôvodom vzniku nepríjemnej bolesti sánky.
ZUB MÚDROSTI A UZLINY
Pri prerezávaní zubov múdrosti môžeme pozorovať aj problém s boľavými lymfatickými uzlinami. Tie sa stávajú veľmi citlivými a môžu ai opuchnúť. Tento problém býva sprevádzaný aj zvýšenou telesnou teplotou.
Podobne ako pri bolestiach sánky, aj v tomto prípade je príčinou len čiastočné prerezanie korunky zuba, kde sa do odkrytých priestorov dostávajú mikroorganizmy či baktérie. Na týchto miestach je náročné vykonávať správne zubnú hygienu. Príznaky tak síce môžu časom odznieť, avšak po čase sa obvkle vrátia. Preto je pre riešenie problému nevyhnutné navštíviť stomatológa.
KEDY ZUB MÚDROSTI VYTRHNÚŤ?
Ak vyrástli zuby múdrosti úplne a podarilo sa im bez problémov zaradiť do zubného oblúka, treba sa o ne starať ako o zvyšok chrupu a užívať si zdravé zuby. Nie každý však má to šťastie a v takom prípade je potrebné osmičky odstrániť. Obvykle sa pred zákrokom ale často aj v rámci prevencie osmičky zvyknú lokalizovať RTG snímkou.
Stomatológ totiž dokáže na jej základe zhodnotiť stav aktuálneho prerezania a tiež to, koľko má osmička v ústnej dutine miesta. Na základe tejto analýzy následne vyhodnotí, či zub vyrastie prirodzene zdravo sám alebo je potrebná návšteva stomatochirurga, či rovno extrakcia zubu múdrosti.
Tá prebieha podobne ako pri ostatných zuboch, môžu však nastať i komplikované prípady, kedy je potrebné zub rozdeliť na niekoľko častí, ktoré sa následne vytrhávajú jednotlivo.
ZUB MÚDROSTI PO VYTRHNUTÍ
Zub múdrosti je možné odstrániť chirurgicky alebo klasickou extrakciou. V prípade prvej varianty je potrebné ranu zašiť, no pacient môže aj napriek tomu už po pár hodinách jesť (ideálne, samozrejme, kašovité jedlá). Pri oboch typoch extrakcie sa však pacientovi odporúčia alebo predpíšu lieky na tlmenie bolesti a ak je to potrebné, tak aj antibiotiká.
Na bolestivú oblasť po trhaní pomáhajú chladivé obklady, prikladanie ľadu či odvar z harmančeku. V období najbližších dní sa neodporúča konzumovať alkohol a fajčiť – alkohol totiž podporuje krvácanie a dym zas predlžuje hojenie rany.
ČO ROBIŤ, KEĎ SA OHLÁSIA ZUBY MÚDROSTI?
Riešením je určite kontaktovať stomatológa. S problémami so zubami múdrosti vám pomôžeme na našej klinike. Objednať sa na vyšetrenie môžete pohodlne napríklad cez kontaktný formulár.