Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

PrevenciaZubné kazy

Zubný kameň a ako ho odstrániť

4 minúty čítania Zverejnené 14. 6. 2020

Zubný kameň patrí k problémom ústnej dutiny, ktorý pacienti v mnohých prípadoch ignorujú. Dôvod je prostý – zubný kameň sám o sebe nebolí. A keďže nespôsobuje žiadnu bolesť a pacientovi nijako nebráni v bežnom fungovaní, nevidí v návšteve stomatologickej ambulancie žiaden zmysel. To, prečo je takéto uvažovanie nesprávne a aké zdravotné riziká zubný kameň predstavuje, si podrobne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo to je zubný kameň a aké sú príčiny jeho vzniku?

Zubný kameň je vlastne akýmsi nástupcom alebo ďalším vývojovým štádiom zubného povlaku. Zubný povlak je vrstva zvyškov potravy slín a baktérií, ktorá sa hromadí na zuboch a v medzizubných priestoroch. Táto vrstva je takmer neviditeľná a správnou dentálnou hygienou ju možno odstrániť. Avšak množstvo ľudí dôkladnému a správnemu čisteniu zubov neprikladá patričnú dôležitosť, zanedbáva ho alebo ho nesprávnou technikou nedoťahuje do konca. V takomto prípade sa zubný povlak hromadí a začnú sa v ňom zachytávať minerálne látky zo slín. Kombinácia týchto škodlivých faktorov teda v konečnom dôsledku vrcholí práve zubným kameňom. To, ako rýchlo sa zubný povlak premení na zubný kameň závisí hneď od niekoľkých faktorov. Hlavnú úlohu zohráva vyššie spomenutá pravidelná a správne vykonávaná ústna hygiena. Vplyv však môže mať aj zloženie slín či užívanie niektorých druhov liekov.

Ako zistiť, že máte dočinenia so zubným kameňom?

Základným charakteristickým znakom zubného kameňa je hrubý, tvrdý nános, ktorý má belavé, žltkasté alebo až hnedasté sfarbenie. Túto vrstvu nečistôt už nemožno odstrániť zubnou kefkou. Väčšinou je situovaný na mieste, kde sa zub viditeľne stretáva s ďasnom alebo pod ním a obľubuje najmä vnútornú stranu zubov a medzizubné priestory. Sú totiž ťažšie prístupnejšie, a teda sa na ne pri čistení zubov spravidla zabúda. Hlavnými obeťami zubného kameňa bývajú horné stoličky či predné spodné zuby. Ďalším indikátorom môže byť nepríjemný zápach z úst.

Ako odstrániť zubný kameň?

Hoci je internet plný domácich medicín a receptov, ktoré by mali tento problém vyriešiť, do boja so zubným kameňom by ste sa svojpomocne púšťať nemali. Toto je jednoznačne záležitosť, ktorú by ste mali zveriť do rúk svojho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Ten odhalí prítomnosť zubného kameňa aj pri bežnej prehliadke a následne pristúpi k jeho efektívnej a bezbolestnému odstráneniu.

Na odstránenie zubného kameňa sa využíva ultrazvuk, ktorý svojimi vlnami šikovne rozbíja povrch zubného kameňa. Procedúra ďalej pokračuje mechanickým dokončením pomocou škrabiek ,leštenia pomocou špeciálnej pasty a kefiek, zavŕšiť ju možno pieskovaním. Počas pieskovania sa prúdom vody, vzduchu a piesku dodatočne odstráni nechcená pigmentácia a zuby v závere ostanú jasnejšie a belšie.

Prevencia voči zubnému kameňu

Nebudete musieť so zubným kameňom bojovať, ak žiadny nebudete mať. To predsa dáva zmysel. Aká je však prevencia voči tomuto dentálnemu škodcovi? Jednoduchá – pravidelná dentálna hygiena. Tvorba zubného kameňa je totiž odrazom jej kvality. Keďže zubný povlak (predchodca zubného kameňa) sa v ústach ukladá niekoľko hodín po tom, čo sme niečo skonzumovali, sa zuby odporúča čistiť dvakrát denne. Nemali by ste zanedbávať ani používanie medzizubnej kefky alebo zubnej nite. A samozrejme – nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky u svojho zubného lekára, ktoré by ste mali absolvovať dvakrát ročne.

Prečo je zubný kameň nebezpečný?

Ako ste sa mohli dočítať v úvode, zubný kameň nebolí. Preto väčšina pacientov predpokladá, že nie je nebezpečný a problematický je len z hľadiska estetického. To však nie je pravda. Zubný kameň je len začiatok, pokračovaním môže byť parodontitída. Zanedbané zuby idú ruku v ruke so zápalom ďasna a keď sa dostaví zápal ďasna, parodontitída je už naozaj len otázkou času. V takomto prípade už nie je napadnutý len samotný zub. Problém prerastá hlbšie do ďasna a pomaly, ale iste, začína infikovať a rozpúšťať kosť. Oslabená kosť nie je ďalej schopná pevne držať zub, a ten teda v najvážnejších prípadoch parodontitídy končí v umývadle.

So zubným kameňom sa spája aj ďalšia zdravotná komplikácia, ktorou je nesprávne trávenie. Toxické látky, ktoré sa hromadia v zubnom kameni, prenikajú do krvi a tým ovplyvňujú ako fungovanie tráviaceho traktu, tak aj celého organizmu.

Kvôli všetkým hore uvedeným dôvodom by ste zubný kameň a jeho odstránenie určite nemali podceňovať. Najmä nie preto, že máte strach zasadnúť do zubárskeho kresla a všetky procedúry, ktoré sa v ňom odohrávajú, sa vám spájajú s ukrutnými bolesťami. Niektoré stomatologické zákroky naozaj nie sú nič príjemné, no odstraňovanie zubného kameňa sa do tejto skupiny jednoznačne neradí. Je celkom bezbolestné a dokonca ani nie je finančne náročné. Preto neváhajte, neriskujte budúcnosť svojho chrupu a objednajte sa na prehliadku čo najskôr.

Štítky

PrevenciaZubné kazy

Ďalšie podobné články

schill dental clinic poistovne

zdravotné poisťovne

Na vybrané ošetrenia u nás už prispievajú poisťovne

Mať zdravé zuby je dôležité pre celkový zdravotný stav každého z nás. Zuby totiž zďaleka neplnia iba estetickú funkciu. Dôkladná starostlivosť o zuby – vrátane pravidelného dohľadu stomatológa – je totiž kľúčom k predchádzaniu komplexnejším zdravotným ťažkostiam. Špičková starostlivosť o zuby od Schill Dental…

Prečítajte si článok

Invisalign neviditeľný zubný strojček

Neviditeľný zubný strojček Invisalign: Diskrétna cesta k dokonalému úsmevu

Túžite po krásnom a symetrickom úsmeve, no desí vás predstava dlhočizných mesiacov s nevábnym kovovým strojčekom vo vašich ústach? Moderná ortodoncia našťastie pozná riešenie, ktoré je rovnako efektívne, omnoho komfortnejšie, ale hlavne – nikto si ho nevšimne. Neviditeľný zubný strojček Invisalign sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka