Ako vyzerajú zdravé ďasná?
To, či má pacient zdravé ďasná zisťuje stomatológ najmä vizuálnou prehliadkou. Zdravé ďasná by mali byť ružovej farby, po ich jemnom stlačení nebolia a neprejavujú známky zápalovej reakcie. Taktiež by nemali javiť známky povrchových anomálií, ako napr. fistula. Ustupujúce ďasná môžu vyzerať na pohľad ‘’ zdravo’’, avšak odchýlky ďasien pri stredovej časti zubu už signalizujú počiatočné štádium parodontitídy.
Vyšetrenie ďasien je komplexný postup, pričom sa hľadí na celkové zdravie ústnej dutiny, počet kazov či začínajúce ochorenia, napríklad gingivitída. Gingivitída sa prejavuje občasným krvácaním ďasien, miernym zápachom z úst, opuchom či citlivosťou, no dôkladnou orálnou hygienou možno všetky tieto príznaky potlačiť.
Čo spôsobuje citlivé ďasná?
Citlivosť ďasien je sprievodný symptóm ich zápalu. Je však rozdiel medzi citlivosťou ďasien a citlivosťou krčkov, hoci ich lokalizácia môže byť obtiažná.. Práve lokalizovanie citlivosti rozhoduje o danej diagnóze. Pri citlivosti krčkov ide o problém samotného zuba, zatiaľ čo citlivé ďasná sú prejavom ochorenia mäkkých tkanív.
V oboch prípadoch je však nutné vyhľadať svojho stomatológa, pričom prvý krokom bude profesionálna dentálna hygiena. Ďalší liečebný postup stanovuje lekár na základe diagnózy a štádia v ktorom sa pacientov chrup nachádza.
Čo spôsobuje krvácanie ďasien?
Krvácanie ďasien je spôsobené gingivitídou, parodontitídou, alebo mechanickým poškodením. Mechanické poškodenie môže byť spôsobené traumou, úrazom, alebo konzumovaním jedál s ostrými čiastočkami. Tie môžu poškodiť vlákna ďasien, porežú ich.
Krvácanie ďasien spojené sich ústupom je spôsobené parodontitídou či gingivitídou, ktorá vzniká najmä zlou ústnou hygienou.
Základná starostlivosť o ďasná
Starostlivosť o ďasná by mala byť súčasťou dentálnej rutiny každého pacienta. Ďasnám treba venovať dostatok pozornosti, pretože ak začnú bolieť, vzniká nie len praktický problém, ale časom aj estetický. Zásady správnej starostlivosti o ďasná by mali byť:
-
Správna dentálna starostlivosť
Pravidelná zubná hygiena by mala byť samozrejmosťou a to rovnako, ako profesionálna dentálna hygiena. Jej účel je odstránenie dlhodobého plaku vo forme zubného kameňa, ktorý priamo ohrozuje závesný aparát zubov. Okrem priaznivých účinkov na zdravie ústnej dutiny je dentálna hygiena skvelým prostriedkom k ich vybieleniu.
-
Správna zubná kefka
Použitie mäkkej zubnej kefky je výhodné z hľadiska samotných zubov, ale aj ďasien.
-
Konzumácia vhodných jedál
Pacienti, ktorých ďasná sú náchylné na zápalové reakcie musia dbať aj na konzumáciu jedál. Neodporúčame konzumáciu jedál s ostrými čiastočkami, ktoré by mohli poraniť mäkké tkanivá ďasien a tým prispieť k vzniku zápalu. Medzi tieto potraviny patria čipsy, oriešky, tvrdé cukríky.
-
Pravidelné preventívne prehliadky
Pacienti starší ako 18 rokov majú zo zákona povolenú prehliadku u svojho stomatológa 1 krát za rok. Pravidelné prehliadky prispievajú nie len k eliminácií zubných kazov, ale taktiež k včasnému zisteniu ochorení ďasien. Vďaka včasnej intervencií vieme v Schill Dental Clinic vyriešiť problémy týkajúce sa aj ochorení ďasien.
Zdravé ďasná sú teda dôležité nielen pre komfort ústnej dutiny, ale aj pre zdravie samotných zubov. Najlepšou profylaxiou pred zápalom ďasien je profesionálna dentálna hygiena, ktorá by mala byť vykonávaná 2 krát do roka. Pacienti, ktorí majú dlhodobý problém so zapálenými ďasnami či ich ústupom (parodontitída), podstupujú profesionálnu hygienu na odporúčanie svojho stomatológa.